Czym są i jak powstały popularne od kilku lat escape roomy?

Gracze komputerowi z dużym stażem z pewnością z rozrzewnieniem wspominają stare gry przygodowe typu point&click, które kiedyś były bardzo popularne, a obecnie są już gatunkiem raczej niszowym. W przeciwieństwie do innych gier komputerowych nie liczyła się w nich zręczność i czas reakcji, ale raczej umysł i umiejętność kojarzenia faktów oraz znajdowania rozwiązań. Opowiadały one historię, którą posuwało się do przodu poprzez przeszukiwanie lokacji, rozwiązywanie zagadek, szukanie i łączenie przedmiotów. Nierzadko były to gry bardzo trudne.

O historii

Można powiedzieć, że pewną ich ewolucją były gry typu escape. Różniły się tym, że po pierwsze nie wymagały instalacji, tylko grało się w nie bezpośrednio przez przeglądarkę internetową, były także krótsze i stosunkowo prostsze. Można powiedzieć, że stanowiły taki specjalny podgatunek gier przygodowych, który polegał na uwolnieniu się z zamkniętego pokoju, albo innego typu zniewolenia, stąd też nazwa. Ktoś bardzo pomysłowy wpadł na pomysł, że tego typu zabawę dałoby się jak najbardziej przenieść do realnego świata. Przecież w przeciwieństwie do gier przygodowych, gdzie lokacji było co najmniej kilkadziesiąt, w grach typu escape lokacja była jedna, dwie, albo co najwyżej kilka.

Na tej właśnie zasadzie zaczęły powstawać realne pokoje zwane escape room, do których organizatorzy zapraszali graczy, by wykazali się swoim intelektem i uwolnili się z potrzasku. Przykładowe zagadki w takich miejscach można zobaczyć na stronie www.cytuj.pl. Choć wszystko wzorowane jest na wspomnianej przed chwilą internetowej grze, emocje są zupełnie inne, gdy doświadcza się wszystkiego w sposób bezpośredni i wszystkimi zmysłami, gdy fizycznie znajduje się w zamkniętym pokoju bądź kilku pokojach.

Jakie jeszcze korzyści dają escape room’y?

Jest jeszcze jeden ogromny plus tej zabawy — escape room zostały pomyślane w ten sposób, by współpracowało ze sobą kilku ludzi. Może to być grupa przyjaciół, może to być rodzina, może to być też kilku współpracowników, którym szef przygotował niebanalny sposób na integrację firmową. Wtedy też uwidaczniają się indywidualne cechy każdego człowieka, bo jeden jest na przykład lepszy w przeszukiwaniu lokacji i poszukiwaniu przedmiotów, drugi w wyszukiwaniu dla nich zastosowania i łączeniu ich, a trzeci w łamaniu szyfrów i rozwiązywaniu zagadek umysłowych.

Oczywiście różne escape room różnią się także wystrojem, te skierowane dla rodziców z dziećmi mogą być przygotowane na przykład w formie baśniowej, dla dojrzałych i żądnych poważniejszych wrażeń ludzi mogą być polecane raczej pokoje wykonane w klimacie horroru czy science-fiction. Poszczególne pokoje mogą się też różnić poziomem trudności, co zazwyczaj jest opisane na stronie internetowej danego organizatora. Nie zmienia się jednak to, że przewidywanym czasem rozwiązania wszystkich zagadek jest mniej więcej godzina.