Człowiek jest stworzony do ruchu – o tym warto pamiętać

Naukowcy są zgodni, że człowiek ma ciało przystosowane do ruchu. Kultur zachodu, ciężkiej pracy i szerzącej się pracy przed komputerem lub w wymuszonej pozycji sprawiła, że coraz częściej, jako formę odpoczynku wybieramy siedzenie przed telewizorem lub komputerem. Tymczasem dla organizmu człowieka najbardziej efektywnym odpoczynkiem jest odpoczynek aktywny. Jak zatem odpoczywać, jeśli nie przy ulubionym serialu?

Ruszaj się kiedy tylko możesz

Kiedy przychodzisz do domu po ciężkim dniu pracy, pewnie ostatnią rzeczą, o której marzysz to spacer lub bieganie. Jednak okazuje się, że właśnie taka forma wypoczynku jest potrzebna organizmowi, po wielu godzinach za biurkiem, a później po kilku kwadransach w samochodzie. Oczywiście, jeśli naprawdę nie masz siły i nie czujesz odrobiny energii do wyjścia na zewnątrz, zostań w domu i odpocznij. Ale jeśli chociaż raz spróbujesz aktywnej formy wypoczynku, na pewno nie będzie to Twój ostatni raz.

Ratunkiem dla stawów i kości może być zwykły spacer z pracy do domu lub przejście dodatkowego przystanku. Łatwa dostępność samochodów i stosunkowo niedroga eksploatacja przyzwyczaiła ludzi do wygody, z której trudno jest zrezygnować. Jednak pomyśl czy chcesz ciszyć się długim i zdrowym życiem, jak Japończycy, czy wolisz wybrać wygodę, ale kosztem organizmu. Każda, nawet niewielka dawka ruchu dziennie może mieć zbawienny wpływ na człowieka. Naukowcy zalecają minimum 30 min lekkiej aktywności dziennie i około 45 minut aktywności o podwyższonej intensywności dwa razy w tygodniu. To naprawdę niewiele.

Wystarczy, że postawisz na codzienny spacer i wybierzesz schody zamiast windy, a dwa razy w tygodni przejedziesz się na rowerze lub włączysz trening wideo.

 

One thought on “Człowiek jest stworzony do ruchu – o tym warto pamiętać

Dodaj komentarz