3 tajemnice ludzkiego mózgu, które niedawno zostały odkryte

Mózg to organ, który wzbudza coraz większe zainteresowanie, nie tylko wśród naukowców. Nie ma się zresztą co dziwić — jest to jeden z najmniej poznanych części ludzkiego organizmu. Skrywa w sobie wiele dotychczas niezbadanych, sekretnych obszarów, a poziom naszej aktualnej wiedzy o nim jest tak niewielki, że trudno to sobie wyobrazić. W tym artykule przedstawimy TOP 3 najciekawszych tajemnic mózgu, które już zostały odkryte.

  1. Epilepsja jako „zwarcie” mózgu

Epilepsja to choroba neurologiczna charakteryzująca się okresowymi napadami drgawek wskutek nagłych i niekontrolowanych skurczów mięśni. Jest wynikiem zwiększonego przepływu impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych, przy czym prędkość jednego impulsu wynosi 400 km/godz. Mózg nie potrafi sobie z tym poradzić i niejako dochodzi do jego „zwarcia”. To także jedyny stan, w którym organ ten jest aktywny niemalże w 100%.

  1. Plastyczność mózgu

Ludzki mózg ma niesamowite zdolności adaptacyjne. Jeżeli któryś z jego obszarów zostanie uszkodzony, pozostałe są w stanie przejąć utraconą funkcję, dzięki czemu możliwe jest normalne życie. Być może słyszałeś o ekstremalnych przypadkach osób po hemisferektomii, czyli usunięciu jednej półkuli mózgu, które pomimo istotnego defektu, żyją i funkcjonują tak, jakby nigdy takiego zabiegu nie przeszły.

  1. Alkohol nie wpływa bezpośrednio na pamięć

Powszechnie uważa się, że alkohol wpływa na zdolność zapamiętywania osób, rzeczy czy wydarzeń. Nie jest to kłamstwo, a jedynie duże uproszczenie. W rzeczywistości, poprzez zahamowanie aktywności hipokampu, mózg tymczasowo nie jest w stanie tworzyć nowych wspomnień. A więc to nie tak, że nie pamiętasz, po prostu nie masz o czym pamiętać.