W zdrowym ciele zdrowy duch!

Każdy z nas chce zachować jak najdłużej dobrą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Jednak aby to osiągnąć, musimy podejmować kroki w tym kierunku regularnie, każdego dnia. Oto proste codzienny nawyki, które pomogą ci prowadzić zdrowszy tryb życia.

Zdrowe nawyki dla ciała

Przede wszystkim, każdego dnia trzeba zadbać o nawodnienie organizmu. W Internecie można znaleźć strony, które dokładnie obliczą nasze dzienne zapotrzebowanie zależne od wzrostu i wagi, jednak dobrze jest trzymać się zasady, aby pić co najmniej 1500 ml wody dziennie. W kwestii diety warto ograniczyć żywność przetworzoną, zwłaszcza w formie mięsa czerwonego. Jeżeli chodzi o proporcie węglowodanów, białek i tłuszczy, dobrze jest kiedy stanowią odpowiednio 50%, 30% oraz 20% naszej diety.

W przypadku aktywności fizycznej, na początek lepiej jest codziennie spędzić nawet kilkanaście minut na aktywnym ruchu niż zobowiązywać się do godzinnych treningów dwa razy w tygodniu.

Zdrowe nawyki dla umysłu

Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Z kwestii oczywistych, co najmniej 6 godzin snu dziennie a najlepiej 8-9, będzie mieć niezwykle dobry wpływ na nastrój oraz wydolność w ciągu dnia. Stres wpływa negatywnie na wiele aspektów naszej psychiki, dlatego warto w miarę możliwości unikać czynników stresogennych lub nauczyć się lepiej sobie z nimi radzić, na przykład praktykując medytację. Warto zainteresować się treningiem oddechowym w sytuacjach kryzysowych takich jak atak paniki, aby uspokoić myśli.

Warto jest stosować powyższe nawyki, aby prowadzić zdrowszy tryb życia, jednak aby się nie zniechęcić i je utrzymać, istotne jest zachowanie balansu. Przykładowo, lepiej jest zjeść w ciągu dnia 4 zdrowe posiłki i jeden niezdrowy niż dążyć do perfekcji i zrezygnować po kilku dniach.

 

One thought on “W zdrowym ciele zdrowy duch!

Dodaj komentarz