Neurony lustrzane, to grupa komórek – neuronów, które odkryto w organizmach ludzi i małp. Odpowiadają za odczytywanie emocji innych osób oraz za naśladowanie zachowań i gestów.
Z pewnością zaobserwowałeś kiedyś, że Twój rozmówca na przykład marszczy brwi, kiedy mówi coś ekscytującego, a później Ty nieświadomie również zacząłeś tak robić. To właśnie wynik obecności neuronów lustrzanych w Twoim mózgu.
Zdolność odczytywania emocji innych dzięki neuronom lustrzanym
Tak, to prawda neurony lustrzane odpowiadają między innymi za fakt, że z łatwością odczuwamy emocje innych. Jeśli na twarzy Twojego rozmówcy rysuje się smutek, to przez pewne ruchy mimiczne twarzy oraz specyficzny grymas jesteś w stanie bez trudu stwierdzić, że w danej chwili odczuwa on smutek.
Dzieje się tak właśnie dzięki neuronom lustrzanym, które bez problemu radzą sobie z rozpoznawaniem emocji, biorąc pod uwagę specyficzny grymas twarzy. Z pewnością wiele razy widziałeś w sieci zdjęcie kilkunastu twarzy, które miały różny wyraz. Zadaniem dla tego rysunku było dopasowanie emocji do twarzy. Na pewno bez problemu dopasowałeś bezbłędnie każdą emocję do grymasu twarzy. Podczas wykonywania tego zadania działały właśnie neurony lustrzane, które „podpowiadały” ci, która twarz pasuje do której emocji. Dlatego mówi się, że są one pomocne w budowaniu empatii, ponieważ pomagają we współodczuwaniu emocji.
Co ciekawe, nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodków w mózgu, w których występują neurony lustrzane, może być jedną z wielu przyczyn wielu zaburzeń, takich jak: schizofrenia, dyspraksja, czyli schorzenie, które powoduje problemy ruchowe, a nawet spectrum autyzmu.